Blog

بازگشت به Blog
ارسال شده توسط: sormeyli نظرات: 0

هوش به زبان ساده

هوش چیست؟

هوش از دیرباز تا الان

هوش به عنوان مهارتهای شناختی عمومی برای حل مسئله تعریف میشه.

توانایی ذهنی در استدلال، درک روابط و قیاسها، محاسبه، یادگیری سریع  و غیره وجود داره.

پیش از این اعتقاد بر این بود که یک عامل کلی اساسی در پایگاه اطلاعاتی ( عامل g ) وجود داره ، اما بعدا روانشناسان اظهار داشتند که پیچیده تر است.

با چنین روشی ساده ای نمی توان تعیین کرد. برخی روانشناسان هوش را به زیر شاخه ها تقسیم کرده اند.

به عنوان مثال هوارد گاردنر اظهار داشت كه از هفت مؤلفه تشکیل شده است: موسیقی، جسمی-كینسنتی، منطقی-ریاضی، زبانی، مکانی، بین فردی و درون فردی.

تعاریف دیگر عبارتند از: “هوش همان کاری است که شما نمی دانید چه کاری انجام دهید.” “هوش یک ایده فرضی است که ما تعریف کرده ایم که توسط انواع خاصی از رفتار منعکس شده است.”

شماری از روانشناسان اظهار داشته ان كه هوش میتونه در درجه اول و از طریق آزمایش اندازه گیری شود.

در سال 1905، آلفرد بینت و تئودور سیمون، سیستمی را برای آزمایش هوش طراحی کردن که، براساس امتیازات ؛ میانگین سطح ذهنی برای گروههای سنی مختلف انجام میداد.

با این حال روانشناس آلمانی  ویلهلم استرن اولین کسی بود که اصطلاح هوش (IQ) را ابداع کرد، رقم ناشی از نسبت سن ذهنی به سن تقویمی.

اگرچه روش استرن برای تعیین ضریب هوشی دیگر در حال استفاده رایج نیست ، اما اصطلاح ضریب هوشی هنوز هم امروز برای توصیف نتایج در چندین تست مختلف استفاده میشه.

امروزه ، نمره ضریب هوشی متوسط 100 است که انحرافات آن بر اساس این رقم است. تست های هوش ، خلاقیت ، شخصیت ،و تفاوت های مهم دیگر را در افراد اندازه نمی گیرند و هدف آنها هم نیست.

در حالی که انواع مختلفی از تست های هوش وجود داره که همان هوش را اندازه گیری می کنه. برخی از کلمات یا اعداد استفاده می کنن و به دانش فرهنگی خاصی نیاز دارن (مانند واژگان).

دیگران این کار را نمی کنن و در عوض از اشکال یا طرح ها دیگه استفاده می کنن و فقط به مفاهیم ساده و جهانی نیاز دارن.

 

آیا می توانیم هوش خود را افزایش دهیم؟

مطمئناً روشهایی وجود داره  که می توانید با استفاده از بسیاری از ابزارهای شناختی اثبات شده مانند مونیمونیک، اکتشافات حل مسئله، تکنیک های خلاقیت و ابزارهای تصمیم گیری، هوش خود را افزایش بدیم.

افزایش سطح هوش فقط میتونه منجر به یک زندگی بهتر، سلامتی و استاندارد زندگی بشه.

در زیر تعدادی تقویت کننده ساده اطلاعاتی را مشاهده می کنید:

 

تفکر عمیق:

در زندگی فقط واکنش نشان دادن به حوادث و موقعیت ها کافی نیست بلکه باید یک هدف آگاهانه داشته باشیم و اقدامات خود را انتخاب کنیم تا به هدفمان نزدیکتر شویم.

همچنین مهم است که در مورد عواقب اقدامات خود بیاندیشید، از بروز خطاها و پشیمانی به حداقل برسانید. تفکر عمیق به شما کمک می کند زندگی بهتر داشته باشید و به هدف خود برسید

 

استدلال خوب:

این کلید موفقیت است، به ویژه اگر با آگاهی و به ترتیب مناسب انجام شود:

  • یک هدف داشته باشید.
  • یک حس کلی در مورد آن ایجاد کنید.
  • تصمیم خود را بر اساس سنجش خود تعیین کنید.
  • برنامه های متناوب تهیه کنید. (در طول هدف اصلی)
  • بهترین پاسخ / برنامه را انتخاب کنید.
  • با اجرای برنامه خود شروع کنید.
  • نتایج را مشاهده کنید.

 

یادگیری از تجربه گذشته:

اعتقاد بر این است که بسیاری از اختراعات قبلا اختراع شده است. به عنوان مثال مصری ها 2000-4000 سال پیش برای ساختن معابد و ساختمان های خود از تکنیک های منحصر به فردی استفاده می کردند.

از آنجایی که مصریان اولیه در حفظ سوابق کاری که انجام می دادند .

خوب نبودن، بسیاری از اختراعات / تکنیک های آنها از بین رفت و مجبور شدند قرنها بعد از آنها دوباره همون وسیله اختراع بشه، این بدان معنی است که ما مجبور شدیم از نقطه صفر دوباره شروع کنیم زیرا سوابق اکتشافات خود را حفظ نکردیم.

شما میتونین آن را در زندگی خود اعمال کنین، یادگیری از تجربه گذشته یا بد یا خوب بسیار سودمند است و میتونه وقت و تلاش زیادی را برای شما ذخیره کنه.

یک روش خوب برای انجام این کار، نوشتن ژورنال است که یک روش مفید برای توسعه خود فهم، و تجزیه و تحلیل وقایع است، علاوه بر آن سابقه ای از نحوه تغییر ما در طول زمان را فراهم می کند.

تمرین:

شما نمی تونید شنا را از یک کتاب یاد بگیرین، هنگام برخورد با “تفکر” باید همان موارد را مورد توجه قراربدین.

بدون یادگیری نمیتونین یاد بگیرین. و همانطور که قبلاً نیز اشاره شد.

یک راه خوب برای شروع با ابزارهای شناختی مانند تمرینات مغزی است: مونیمونیک، اکتشاف حل مسئله، تکنیک های خلاقیت، طوفان مغزی، معماها، بازی های اذیت کردن مغز و غیره.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به Blog

‌ ‌‌ همکاری با اساتید محترم برای برگزاری دوره های آموزشی ‌

عالی آموز ‌مهارت هایت رو عالی بیاموز. ‌

با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما