Blog

بازگشت به Blog
ارسال شده توسط: sormeyli نظرات: 0

علل افسردگی در جامعه کنونی

افسردگی چیست؟

افسردگی
علل افسردگی

افسردگی حالتی است که فرد بی‌حوصله است و از فعالیت ها فرار میکنه یا بی‌علاقه و بی‌میل است .افسردگی  به راحتی بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی فرد تأثیر میزاره.

افرادی که  حالت افسردگی دارند، احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری می کنند. و حتی اشتیاقشون در انجام فعالیت‌هایی که زمانی براشون لذت‌بخش بوده از دست میدن، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها میشن، تمرکز خودشون از دست میدن، و در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل میشن،  این افراد متاسفانه به خودکشی فکر کرده، حتی این قصد را، در فکرشون پرورش میدن وگاها خودکشی هم می کنند. اختلال افسردگی باعث بی‌خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن میشه. وقتی این مطلب را خوندم بیش از 5 مورد این حالت ها را تجربه کرده بودم و این یعنی زنگ خطر ! وارد محدوده افسردگی شده بودم ولی خودم متوجه اش نبودم.

البته گاهی وقت ها افسردگی بابت دلیل خاصی است یعنی اینکه یک واکنش طبیعی در زندگی رخ داده مثل فوت عزیزان ، زایمان، تاثیر بیماری‌های بدنی یا عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها و درمان‌های پزشکی باشه، البته تا زمانی که این حالت طولانی مدت نشه مشکلی وجود نداره.

 

علت‌های افسردگی چیست؟

اتفاقات زندگی خودشون عاملی برای افسردگی هستن بهتون پیشنهاد می کنم به هیچ وجه اتفاقات دوران کودکی را دست کم نگیرید.

سختی‌های دوران کودکی مثل از دست دادن نزدیکان، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان از عوامل افسردگی در بزرگسالی هستند. متاسفانه سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش مهم و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی داره.

موضوع جالب اینکه افراد افسرده معمولاً درون‌گراتر از بقیه افراد جامعه هستند و منم درونگرام!.

اختلال افسردگی بیشتر دهه چهارم عمر خودش را نشان می دهد ، البته هرچند که این بیماری همه سنین را درگیرکرده و سن خاصی وجود نداره و آمار قابل توجهی مربوط به خانم هاست.

 

درجه بندی :

اختلال افسردگی میتونه سطحی، معتدل یا عمیق باشه.اگر اختلال افسردگی از نوع سطحی باشه، به این شکل است که فرد حالش خوب نیست،  ولی میتونه به امور زندگی روزمره خودش برسه و در این زمینه هیچ مشکلی نداره، حالا اگر اختلال افسردگی معتدل باشه اداره امور روزانه و زندگی مشکل میشه ولی با این حال کارهای لازم و ضروری را انجام میده . ولی  در هنگام افسردگی عمیق فرد به سختی ازتخت خوابش بلند میشه وکارهای خیلی ساده مثل زنگ زدن به دوستان  یا پیام فرستادن را نمیتونه انجام بده.

در این وضعیت افکاری شروع می کنن به رشد کردن  و نجواهای در ذهن می پیچه که میگه : دیگه توان زندگی نمونده و همه چی تلخ و سیاهه و هیچ راه حلی وجود نداره.

این فرد فکر میکنه باید تا آخرعمرش تنها باشه و از تنهایی رنج ببره. و در نتیجه به این میرسه که نبودنش بهتر از بودنش. اگریک روزی حالتون تا این اندازه بد شد به هیچ وجه نباید تنها بشید بلکه  سریع دنبال کمک و درمان باشید.

 

پیشنهاد برای از پا انداختن افسردگی:

وقتی دچار این بیماری شدید یادتون باشه که اول شما تنها آدم افسرده بر روی کره زمین نیستید و خیلی ها درگیر این مساله هستن مهم این که خوب غذا بخورید وبه اندازه کافی  بخوابید. تلاش کنید که هر روز بیرون برید و قدم بزنید و دم و بازدم داشته باشین لازم نیست برید کوه، دشت و بیابان همین که در کوچه خودتون و پارک محله اتون قدم بزنید و ورزش کنید عالیه، البته حتما در برنامه اتون کوه و سفر بزارید. از نوشیدن الکل جدا خودداری کنین چون الکل فقط باعث میشه که شما برای لحظه ای حس کنین حالتون بهتر شده است ولی این دوام نداره و زود گذره.

حرف زدن با دوستان، نوشتن یا گوش دادن به موسیقی میتونه یک روش خوبی باشه. ولی حتما پیش روان شناس برید، چون این مسیر بیماری با حضور یک روانشناس  دلسوز راحت تر و هموارتر میشه البته گاهی وقت ها هم دارو دارمانی نیازه که بر اساس شرایط بیمار تجویز میشه.

 

خبر خوب:

حالا، خبر خوب این که: ۷۰ درصد افرادی که دچار افسردگی هستن با درمان، مداوا وبا مصرف دارو خوب میشن. پس نگران نباشید و دور خودتون حصار تنهایی نکشید و اجازه ندید هر فکری در ذهنتون رشد کنه، شما حتما به راحتی بیماری افسردگی را شکست میدین و دوباره از عمق وجودتون می خندید تا حدی که گوش فلک کر میشه.

این روزها، من دیگه خجالت نمی کشم و به راحتی میگم زمانی درگیر بیماری افسردگی بودم و شما هم این موضوع را از عزیزانتون پنهان نکنید و در سکوت رنج  نبرید و با مراقبه، یوگا و رژیم غذایی سالم افسردگی را مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به Blog

‌ ‌‌ همکاری با اساتید محترم برای برگزاری دوره های آموزشی ‌

عالی آموز ‌مهارت هایت رو عالی بیاموز. ‌

با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما