Blog

بازگشت به Blog
طراحی سخنرانی به سبک عالی اموز
ارسال شده توسط: زهره خدامرادی نظرات: 0

طراحی سخنرانی به سبک عالی اموز چگونه است؟

 

تا حالا با خودتون فکر کردین که متن سخنرانیتون چطوری باشه که مخاطب جذب سخنرانی شما بشه؟

باعالی اموز همراه بشید تا در 6 قدم بتونین یک سخنرانی خوب طراحی کنین.

  1- قدرت جذب

 

طراحی سخنرانی

 

    اولین قدم برای شروع یک طراحی سخنرانی اینه که متن شما قدرت جذب کردن مخاطب رو داشته باشه و بتونه توجه همه ی مخاطبانو جلب کنه و البته اینجا نحوه بیان شما هم در ارایه ی مطلب بسیار مهمه، چون با داشتن لحنی مسلط و گیرا میتوانید مخاطب رو به دنبال خودتون بکشین.

پس توی این مرحله اعتماد بنفس و اقتدار در صحبت روفراموش نکنین!! یادتون نره چون برای همه ی ما گوش کردن به صحبت های فردی که با اعتمادبنفس کامل جلومون ایستاده خیلی لذب بخشه، بنظر شما اینطور نیست؟

 

     2- هدف شما از سخنرانی چیه؟

طراحی سخنرانی

ایا میخوایین یه مطلبی رو به گوش مخاطبتون برسونین؟ یا اینکه سعی می کنین چیزی رو به مخاطب اموزش دهید؟

مشخص کردن هدف در ابتدا برای خود سخنران مفیده چون اینطوری گیج و سردرگم نمیشه.

  3- مخاطبین کیا هستند؟

 

طراحی سخنرانی

 

خب بعد از اینکه هدف ما از سخنرانی مشخص شد باید به این فکر کنیم که حالا میخواهیم برای چه کسانی سخنرانی کنیم؟

جوان هستند؟

پزشک هستند؟

دانشجو هستند؟

نظامی و ارتشی هستند؟

و یا امثال اینها.

چون صحبت کردن با هر قشر از جامعه نحوه ی بیان خاص خودشو میطلبه، یه مثال میزنم که راحتتر متوجه شین جریان چیه، مثلا ما تعدادی گل و گیاه داریم، طبیعتاً شرایط نگهداری و پرورش هر کدوم از اینها باهم فرق میکنن، اگر با همشون یکسان رفتار کنیم قطعاً تعدادی از اونا اسیب میبینند، توی سخنرانی هم همینطوره شاید بگید که توی سخنرانی کسی اسیب نمیبینه درسته ولی ممکنه که مخاطب دیگه به شما گوش نکنه و جلسه براش کسل کننده باشه و سخنرانی شما فقط باعث میشه که بار منفی تو ذهن اون ایجاد شه. قاعدتاً ما هیچوقت اونطوری که با جمعی از دانش اموز ها حرف میزنیم با جمعی از ارتشی ها حرف نمیزنیم.

  4- نوشتن متن سخنرانی

 

طراحی سخنرانی

 

خب حالا میرسیم به اصل مطلب یعنی نوشتن متن سخنرانی.

تا حالا شده برای نوشتن یک متن دچار سردرگمی بشین؟ شاید ندونین که باید چطوری شروع کنید؟ یا با خودتون درگیر این باشین که ایا همه ی مطالب رو باید  یادداشت کنم؟

خب بله، برای شروع بهتره که هرچیزی رو که به ذهنتون میرسه یادداشت کنید، ما به این کار میگیم بارش فکری، یعنی هرچیزی که به ذهنتون خطور میکنه رو  بنویسین حتی اگر بنظرتون مسخره و مضحک میاد، نگران نباشید بعدا که همه چیو نوشتین میتونین خوباشو جدا کنید و بقیه رو خط بزنید اصطلاحاً متنتونو فیلتر کنید تا  بتونین در اخر یک جمع بندی مناسب بکنین، مثل لباس خریدن خیلی از خانوم ها برای اینکه یک خرید خوب داشته باشن دیدید که چقدر همه جارو میگردند و چقدر لباس پرو میکنن برای نوشتن متن هم دقیقا باید اینجوری باشید همه ی جملات و چیزهایی که به ذهنتون میاد رو یادداشت کنید بعدش بهتریناشو انتخاب کنین و ارائه بدین.

  5- شبیه سازی کردن محیط سخنرانی.

 

طراحی سخنرانی

 

اینو یادتون نره که اگر میخواین سخنرانی خوب و بدون نقصی داشته باشین حتما قبلش محیط کنفرانس رو برای خودتون شبیه سازی کنید عین سینما سه بعدی کاری کنید که واقعا شرایط واقعی رو حس کنید اینجوری روز سخنرانی از استرس و اضطراب خبری نیست یا اگر هم باشه حتما خیلی کمتر از قبله.

  6- کشیدن نقشه ی ذهنی

 

طراحی سخنرانی

 

mind map یا نقشه ی ذهنی، یک تکنیکی هست برای اینکه ما مطالب رو فراموش نکنیم، به این صورت که کلماتی رو به عنوان کلمات کلیدی در نظر میگیریم تا با نگاه کردن به اون ها کل متن اصلی رو به یاد بیاریم، کلمات کلیدی در یک متن برای همه یکسان نیستن فقط مهم اینه که کل متن رو به یاد ما بیاره. برای خوندن مطلب بیشتر در مورد نقشه ی ذهنی اینجا کلیک کنید، در این نوشته میتونید همه چی رو در مورد نقشه ی ذهنی بخونید.

امیدوارم که با استفاده از این نوشته بهترین سخنرانی رو داشته باشید.

اگر این نوشته رو دوست داشتین و مطلب ما براتون مفید بوده میتونین زیر همین صفحه برام نظراتتونو بنویسین.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به Blog

‌ ‌‌ همکاری با اساتید محترم برای برگزاری دوره های آموزشی ‌

عالی آموز ‌مهارت هایت رو عالی بیاموز. ‌

با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما