Blog

بازگشت به Blog
ارسال شده توسط: sormeyli نظرات: 0

انواع تست هوش و کاربردها آن در زندگی

هرگونه بحث در مورد آزمایش های هوش باید با این درک آغاز شود که برخلاف اندازه گیری هایی مانند وزن و طول ، هیچ روش قطعی برای سنجش هوش وجود ندارد. هوش خود یک اصطلاح نسبتاً انتزاعی است و با عوامل متعددی از جمله هوش والدین، ​​محیط، وضعیت اجتماعی و وضعیت اقتصادی مرتبط است. هوش همچنین عبارتی گسترده است که ممکن است ویژگیهای پیشرفته تر و ظریف تر از توانایی استدلال یا محاسبه را در نظر بگیرد.

نوع تست های هوشی که بیشتر مردم با آن آشنا هستند ، تست هایی مانند تست IQ است که توسط روانشناس فرانسوی آلفرد بینت ساخته شده است. بینه و همكارانش آزمایشی را درمورد تواناییهای كلامی فرد ایجاد كردند كه در ابتدا برای تشخیص تأخیرهای رشد یا ناتوانی در یادگیری در كودكان طراحی شده باشد.

انواع تست هوش

محبوب ترین انواع تست هوش در روانشناسی:

برخی از محبوب ترین انواع تست هوش در روانشناسی ، تست هایی مانند آزمون استنفورد-بینه ، مقیاس هوش بزرگسالان Wechsler و ماتریس های مترقی پیشرو هستند. این تست ها را می توان با هزینه ای در اختیار فرد قرار داد و بسیاری از آنها را می توان بصورت آنلاین یا حضوری انجام داد. این آزمون ها برای اندازه گیری قابلیت های خاص که در یکجا گرفته شده و به طور متوسط ​​در یک نمره کلی طراحی شده اند نشان از ظرفیت های فکری یک بزرگسال دارد.

 

تست های هوش اندازه گیر:

انواع و تستهای مختلف تست هوش مختلفی وجود دارد. با این حال ، تقریباً در هر حالت ، آزمایش های هوش چهار حوزه اصلی ظرفیت ذهنی را اندازه گیری می کنند. اولی هوش کلامی است.

هوش کلامی به عنوان نوعی از هوش طبقه بندی می شود که فرد را به یک ارتباط قوی تبدیل می کند و همچنین در زمینه های خواندن درک مطلب و مهارت کلامی قدرت را اثبات می کند. تست های هوش برای هوش کلامی معمولاً برای افرادی که واژگان بزرگ دارند ، و افرادی که به راحتی و سریع می خوانند ، نسبتاً آسان هستند.

 

دسته دوم که بیشتر تست های هوش از آن سنجیده اند ، هوش عددی است. صرفاً به محاسبات ریاضی مربوط نمی شود ، هوش عددی به طرق مختلف با هوش کلی ارتباط دارد . تمایل دارد که با ارزیابی توانایی آزمایش کنندگان برای انجام محاسبات پیچیده و حتی ساده تر ، سنجش شود.

 

مربوط به هوش عددی ، هوش مکانی است. هوش فضایی توانایی حل مشکلات پیچیده است که نیاز به درک روابط مکانی مانند مسافت ، اندازه و مساحت دارد. سرانجام ، آخرین نوع اطلاعاتی که توسط یک تست هوش سنجیده می شود ، هوش منطقی است. این مهارت تا حدودی عصبی است به سادگی توانایی اعمال عقل و منطق در موقعیت ها و سناریوها. این توانایی بسیار حیاتی است و در بسیاری از موقعیت های زندگی بازی می شود.

 

چه نوع دیگری از تست های هوش وجود دارد؟

آنچه تخیل عامیانه و زبان محاوره ای را هوش می داند ، تقریباً صرفاً روشنفکرانه است. یعنی می توان گفت انواع هوش اندازه گیری شده در تست های ضریب هوشی که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، انواع هوش است که بیشتر اوقات با آکادمی ، مدرسه ، تحصیل و موقعیت های دیگر همراه است. با این حال ، چندین دسته دیگر از هوش نیز وجود دارند که فوق العاده مهم هستند و در یک تست ضریب هوشی سنتی اندازه گیری نمی شوند.

 

در سال 1983 ، استاد هوارد گاردنر ، دانشگاه هاروارد مطالعه مشهور خود را در مورد 9 نوع هوش منتشر کرد. در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که هوش انواع مهارت ها و توانایی های شما را به کالج می برد .

گاردنر تشخیص داده است که انواع مختلفی از هوش وجود دارد . در حالی که همه انواع هوش به طور مستقیم مربوط به عملکرد تحصیلی نیستند ، همه آنها دارای ارزش ذاتی اجتماعی هستند و بسیاری از آنها از سنین بسیار کم توسط افراد نمایش داده می شوند.

این مسئله به ویژه در مورد کودکان صادق است. هر نوع ارزیابی که ادعا می کند پتانسیل یا هوش کودک را اندازه گیری می کند باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. کودکان کبوتر در سن جوانی می توانند برای کودکان و خانواده هایشان آسیب زا و دشوار باشند و فشارهای روحی و روانی غیرضروری را بر آنها وارد کند.

حقیقت این است که در حالی که آزمایش های استاندارد می تواند به درک این مسئله کمک کند که کودک در آن لحظه نسبت به همسالان خود یا معیارهای خاص خود قرار بگیرد، هیچ راهی برای اندازه گیری میزان ممکن کودک تا چه حد وجود ندارد.

 

چه نوع تست هوش در روانشناسی برای کودکان ارزشمند است؟

بسته به هدف آزمون هوش شما ، استفاده از تست هوش هوشی پایه می تواند ارزشمند باشد. افرادی که در پیوستن به MENSA، جامعه خود که دارای ضریب هوشی بالا هستند، جالب هستند، باید واجد شرایط آزمون خاصی باشند تا بتوانند عضو شوند. علاوه بر این، تعدادی تست دیگر نیز مشهور است، از جمله تست توانایی های شناختی Woodcock-Johnson III، که متقاضیان آزمون را برای پاسخ به سؤالاتی که نیاز به مهارت در درک کلامی، یادگیری شنوایی و روابط مکانی دارند، به چالش می کشد.

آزمون مقیاس مهارت دیفرانسیل، آزمایشی است که به نوجوانان داده می شود و از آنها می خواهد مهارت های حل مسئله را در تعدادی از مناطق مختلف نشان دهند. غالباً سؤالات و پاسخ ها دارای تصاویر یا نمودار هستند.

مقیاس هوش Wechsler برای کودکان (WISC-V) آزمایشی است که صلاحیت کودکان را در زمینه های مختلفی می سنجد. زیر مجموعه ها به هشت بخش مانند املایی، درک مطلب خواندن، یادگیری شنوایی و … تقسیم می شوند.

 

اگر در حال انجام یک نوع تست اطلاعاتی هستید، چه چیزهایی را باید در ذهن داشته باشید؟

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید اینست که تست های هوش اندازه گیری دقیقی از میزان هوشمندی شخص نیستند. آزمایش های هوشمندی وظیفه سنجش پتانسیل فکری را بر عهده دارند که همانطور که مشاهده کردید می توانند رشد، تغییر و توسعه پیدا کنند.

هدف در کلیه تست های هوش، درک کلی از ظرفیت فرد مورد نظر برای تفکر انتقادی، نقاط قوت و ضعف دیگر است.

اگرچه بسیاری تصور می كنند كه ژنتیك ارثی پیش بینی بیشتری برای هوش از هر چیز دیگری در محیط طبیعی یك جوان دارد، اما هنوز اعتقاد بر این است كه محیط و قرار گرفتن در معرض كودك می تواند پتانسیل را تغییر دهد.

نقش فعالیت های فکری در هوش

گذشته از مواردی از قبیل قرار گرفتن در معرض کتاب و یادگیری، یک محیط خانوادگی که اهداف و فعالیتهای فکری را پشتیبانی و تشویق می کند، دسترسی به آموزش خوب و تعدادی دیگر از عوامل ممکن است بر نمره شما در یک تست هوش تأثیر بگذارد.

تغذیه مناسب در سالهای سازنده برای رشد مهارت های شناختی بسیار مهم است. کودکانی که به نظر می رسد با ارتباطات مقابله می کنند یا غیر کلامی هستند ممکن است در هنگام انجام یک تست هوش نیاز به توجه ویژه یا اداره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به Blog

‌ ‌‌ همکاری با اساتید محترم برای برگزاری دوره های آموزشی ‌

عالی آموز ‌مهارت هایت رو عالی بیاموز. ‌

با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما