Blog

بازگشت به Blog
ارسال شده توسط: sormeyli نظرات: 0

نهنگ‌ های بازار را میشناسید عایا!؟

آیا نهنگ‌ های بازار را میشناسید

نهنگ ها ، شکارچیان  باهوشی هستند و گروهی به شکار میرن بعضی از نهنگ ها، ماهی‌ها کوچک را صید میکنن و برای این کار، تاکتیک های هوشمندانه‌ای بلد هستند. پس حتما مراقب نهنگ های در کمین باشیم ! مخصوصا در بازار ارزهای دیجیتال که نهنگ های فعالی در آن حضور دارن .

 

روش پامپ و دامپ نهنگ ها

نهنگ‌ها با سرمایه زیادی که دارن قیمت سهام، کوین را به صورت تصاعدی بالا می برن که به اصطلاح آن «پامپ» گفته میشه. درصرافی ارزهای دیجیتال محدودیتی وجود نداره.

این تاکتیک ساده است؛ یک نهنگ یا گروهی از نهنگ ها خریدهای بزرگ انجام میدن. که باعث افزایش ناگهانی قیمت ها میشه. بعضی وقتا هم میزان خرید به مرور کم میشه. نکته ای مهم اینکه، میزان افزایش قیمت معمولا بالاست.

خب به دور از انتظار نیست که با بالا رفتن قیمت ها، پول بیشتری دریافت بشه. به این شرایط اصطلاحا ترس از دست دادن یا سندروم FOMO گفته میشه. که این اصطلاح سبب نگرانی شدید در فرد میشه که نکنه شرایط عالی، سرمایه گذاری سود آوریا سایر اتفاقات خوب دیگه را از دست بده.

زمان که مقدار پول برای دامپ کافی بشه، نهنگ ها کارشون را شروع میکنن و موج بزرگی از نوسانات را به وجود میارن. این موج نوسانات؛فکرافراد جهت دهی می کند و این طور جلوه میده که این افت قیمت موقتی است وبه هیچ وجه نباید فرصت سرمایه گذاری را از دست بدهند! پس نتیجه گیری این جهت دهی توسط نهنگ ها ؛ سرمایه گذاری بیشتروسود بیشتربرای آن ها است.

در طول این موج، نهنگ ها شکاراشون می کنن و زمانی که این موج فروکش می کنه و دریای پرتلاطم سرمایه گذاری آرام می گیره؛ نهنگ ها خیلی آهسته صحنه را ترک میکنن؛ و درنتیجه سرمایه گذاران بد اقبالی که طعمه توهم «بالاترین قیمت تاریخ» شدن، بهت زده می مانند. این موضوع ممکن است اعتماد در یک زنجیره را از بین ببره.اما، استراتژی هایی از این قبیل اغلب در زنجیره های هدفمند موفق شدن.

 

استراتژی دیوار فروش نهنگ ها

یکی از کارهای که نهنگ ها برای قورت دادن سرمایه دارن، «تشکیل سل وال» است. یعنی آنها، با در اختیار داشتن سرمایه زیاد و بهره‌مندی از اطلاعات کافی در رابطه با بازار، سرمایه را به انحصار خودشون درمیارن. آنهایی که این کار را می کنن، همواره به اطلاعات داخلی دسترسی دارن متوجه تغییرات آن می‌شوند.

 

نهنگ ها از چه راهی سود می کنند؟

نهنگ ها، ارزهای ارزان قیمت میخرند، ونگه میدارن وازهمین راه سود میکنن. روش انجام این کار به این صورت که قیمت‌ها به صورت تصنعی پایین نگه داشته میشه.

 

نهنگ ها چطور این کاررا انجام می‌دهند؟

برای این کار، آنها دیوار (sell wall) بزرگی را ایجاد می کنن. سل وال قیمت را پایین می‌کشد. نکته مهم اینکه به دنبال یک اتفاق بخصوص قیمت همانطور ثابت می‌ماند و بالا نمی‌رود. این موضوع سرمایه‌داران را نگران و آنها را به فروش، آن هم با پایین ترین قیمت ممکن ترغیب میکند.

وقتی که حاشیه قیمتی به اندازه کافی گسترش پیدا کرد، نهنگ ها دامپ کردن را آغاز میکنن. پس، این روش هم در نهایت به پامپ و دامپ ختم میشه. از آنجا که نهنگ ها سرمایه زیادی در دست دارن، میتوانن مدت ها به این کار را ادامه بدن.

گاهی اوقات این دیوارها برای مدت کوتاهی حذف میشن.  و آن موقع است که، قیمت ها در بازار طی یک بازه زمانی کوتاه افزایش پیدا میکنن. همانطور که مشاهده میکنین، حتی اگر قیمت ها در بازار سقوط کنند هم سل وال تشکیل  میشه.

 

فریب بازار با حمله‌های کوتاه مدت نهنگ ها :

اگر ارزش کل بازار یک ارز بیشتر از پانصد میلیون دلار باشه و پیش بینی بشه که این میزان در آینده نزدیک به یک تریلیون میرسه، سر و کله نهنگ ها پیدا خواهد شد!

در اینجا، بانکها و صندوق های نقش بزرگی دارند، هر چند این موضوع را انکارمی کنند. این عوامل برای اینکه بازاررا فریب دهند به اندازه کافی سرمایه دارند. تاثیر این عوامل در بازارهای دیگر چندان کم نبوده است، و بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست!

ارزهای دیجیتال از ضوابط قانونی خاصی پیروی نمیکنن. این مساله عمدتا یکی از ویژگی های مثبت آن بشمار می‌رود، با این حال مسیر نهنگ ها به واسطه وجود این ویژگی هموار میشه. همه ما می‌دانیم که بازار ارزهای دیجیتال هر چند وقت یکبار اصلاح میشه. یعنی برای مدت کوتاهی روند بازار تغییرمیکنه.

تشخیص دشوار است که این نوسانات قیمتی، حقیقتا در نتیجه فعالیت نهنگ ها به وجود آمده یا به دنبال حرکت کلی بازاربه وجود آمده است.

 

هشدارها:

باید در نظرگرفت که احتیاط شرط جدایی ناپذیرسرمایه گذاری است.

فراموش نکنین که هر کسی، هر چقدر هم که در سرمایه گذاری کار بلد باشه؛ ممکن است اشتباه کنه.(حتی نهنگ ها !)

هرگز زنجیره‌هایی که دریک روز به طورنمادین وناگهانی افزایش پیدامی کنن را دنبال نکنین. چون آن موقع شما هم به خریدارانی تبدیل میشین که در زمان «بالاترین قیمت تاریخ» خرید کرده‌اند!

پس حتما حواستون به نهنگ ها ی بازار باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به Blog

‌ ‌‌ همکاری با اساتید محترم برای برگزاری دوره های آموزشی ‌

عالی آموز ‌مهارت هایت رو عالی بیاموز. ‌

با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما